RESSAM ŞEHNAZ AYKAÇ 2. ONLINE SERGİSİ
Genel

RESSAM ŞEHNAZ AYKAÇ 2. ONLINE SERGİSİ

İstanbul doğumlu olan sanatçı, 1990 yılında ressam Nihal Atamer ile özgün resim ve yağlı boya çalışmalarına başladı. Aynı dönemde kendi açtığı atölyede Prof. Basri Erdem ile resim çalışmalarına devam etti.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde, Prof. Tayfun Erdoğmuş ile desen ve yağlı boya çalışmaya başladı. Atilla Tos ile desen çalışmalarına devam etti. Selahattin Yıldırım ve Mustafa Horasan ile özgün resim çalışmalarını pekiştirdi.

Sanatçı, sanatsal çalışmalarında bir çok değişik tekniklerle resim yapmayı hayat biçimi olarak benimsedi. Hümanist yapısının getirdiği esneklikler içindeki yıllarını resim sanatını bir üst seviyeye getirmek için yoğun çalışmalar yaparak geçirdi. Sanat anlayışı, insan sevgisi ile her zaman dogru orantılı oldu. Resim sanatının içsel döngüsünde mavi ve kırmızının büyüsünde yol aldı. Son dönemde Kübist çalışmalarına başladı.

Sanatçının ana teması ‘KADIN’  figürüdür. Kadının toplumda görüntüden ibaret olmadığına dikkat çeken sanatçı, kadının hayal gücünü, özgürlüğünü, mücadeleci ruhunu, yaşam gücünü, doğurganlığını, cinselliğini, tutkularını, bedenine sahip çıkışını, hüzünlerini ve içlerindeki yer yer dönemsel fırtınaları, yer yer de hüzün ve acılarını güçlü fırçası ve yorumu ile tuvalinde yansıtıyor.

Yurt içinde 30 Kişisel Sergisi olan sanatçı Fransa, Yunanistan, Moskova, Bakü, Bulgaristan ve Berlin başta olmak üzere Yurt dışında da bir çok karma sergiler ve fuarlar da yer almıştır. Sanatçı Başta Down Sendromlular ve sokak çocuklarına destek olmak üzere birçok Sosyal Sorumluluk Projesi’ne eserleri ve katılımı ile destek vermiştir.

Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği, Ressamlar Derneği, 118 y Uluslararası Lions Klübü, Rekreasyon Derneği üyesidir. Fine Art Sanat Birliği Usta Sanatçılar kadrosunda yer almaktadır.

Sanatçının eserleri bir çok yerel ve uluslararası kataloglar da, müzelerde ve önemli koleksiyonlarda yer almaktadır. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.


Leave a Comment