“ÖNCÜ KADINLARIMIZ” SERGİSİ AÇILDI
Deniz Tokgöz

“ÖNCÜ KADINLARIMIZ” SERGİSİ AÇILDI

ÖNCÜ KADINLARIMIZ” Müze Resim Sergisi, 22. kez 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Saat 15.00’de Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde açıldı. Küratör, Ressam Ülkü Cılızoğlu’nun konsept projesi olan “ÖNCÜ KADINLARIMIZ” Müze Resim Sergisi 36 ressam tarafından yapılan 50 eserden oluşmaktadır.

12 yıl boyunca sergilendiği her ilde sanatseverlerin akınına uğrayan sergi bu kez İnternational Businessperson and Diplomats Union, Kozantik Gıda Ajans Organizasyon ve İstanbul Sanat Magazin sponsorluğunda ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ve Kültür Müdürü Filiz Coşkun‘un da katılımları ile şık bir kokteylle açılışını gerçekleştirdi.

ÖNCÜ KADINLARIMIZ” projesi, Türkiye tarihinde iz bırakmış öncü kadınları unutturmamak, yeni nesillerle tanıştırmak amacıyla kalıcı ve gezici müze olarak hazırlanmıştır. İlklere öncülük etmiş Cumhuriyet Kadınları, usta sanatçıların kişisel kurgularıyla ve özgün teknikleriyle resmedilerek ele alınmaktadırlar.

Kahraman kadınlar, ilk meslek sahibi kadınlar, ilk sanatçı kadınlar, öyküleri izlenmeye Cumhuriyetimizin ilkleri tuvallerde görsel bir sunum oluşturmaktadır. Yeni Öncü Kadın eserleriyle sergiye yeni sanatçılar destek vermektedirler.

Sergiye katılan Ayşe Erkan, Ayşe Delier, Aynur Yıldırım, Aysel Şener Erez, Ayten Akgürbüz, Arzu Yetiş Kocatepe, Ayten Durukan, Azniv Çoban, Aşupha Esen Altan, Başak Tiryakinakip, Belma Akdağ, Bensen Ünlüoğlu, Canan Arabacı, Cahide Topaloğlu, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Mumcuoğlu, Dilek Çelik, Harika Ören, Kuzey Ulufer, Meliha Özer, Mine Özkul, Meryem Kılınç, Mine Arasan, Mine Bağ, Nadire Sönmez, Nilgün Karatopraklı, Nur Ulubil, Necla Aydın, Rezzan Tosun, Rahime Halide Soysal, Rahime Dizdaroğlu, Öznur Kesler, Simay Bodur, Sevcan Birgören, Ülkü Cılızoğlu ve Ziya Yılmaz’ın eserleri; davetliler ve basın mensupları tarafından ilgi ve heyecanla izlendi.

Basın danışmanlığını Harika Ören, Organizasyon Danışmanlığını Mert Kocatepe’nin yaptığı 21. “ÖNCÜ KADINLARIMIZ” sergisi Sarıyer Belediyesi Maslak Hizmet Binası’nda 30 Ekim 2022 akşamına kadar gezilebilir.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment