NDS EDEBİYAT ÖDÜLÜ 10 YAŞINDA
Deniz Tokgöz

NDS EDEBİYAT ÖDÜLÜ 10 YAŞINDA

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü, Fransız Sarayı‘nda düzenlenen törenle sahibini buldu. Bu yıl 10. su düzenlenen yarışmanın ödülüne Fransız yazar Jean Paul Didierlaurent‘in 6.27 Treni adlı romanı layık görüldü. Romanın Türkçeye çevirisini yapan Aysel Bora ise yaptığı çeviri ile ödül kazandı.

NDS Edebiyat Ödülü Jürisi; NDS mezunu yazar, gazeteci, öğretim üyesi olan dokuz kişiden oluşuyor. Tomris Alpay’ın başkanlığındaki jüri üyeleri; Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak ve Mine Haksal idi. Ödül, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir yazara ve sonraki yıl Fransızca yazan bir yazara ve bunların çevirisini yapanlar arasından seçilerek verilmektedir.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana her yıl düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün onuncusunu kazanan 6.27 Treni Can Yayınları tarafından yayınlandı.

Törenin ardından aralarında yazar, jüri üyeleri, NDS yöneticileri, öğretmenleri ve basın mensuplarının da bulunduğu seçkin davetliler düzenlenen kokteylle ağırlandılar.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Leave a Comment