Mohammed Zaza resimleri Depo’da… Dünya mavidir, tıpkı bir portakal gibi
Genel Haberler

Mohammed Zaza resimleri Depo’da… Dünya mavidir, tıpkı bir portakal gibi

2016-04-23 (1)

Necati MUMAY

Mohammed Zaza’nın, Fransız gerçeküstücü yazar Paul Eluard’ın “Dünya mavidir, tıpkı bir portakal gibi” dizesinden yararlanarak düzenlediği sergi Tophane Tütün Deposu’nda açıldı. Serginin sunumunda izleyicilere bilgi veren Zaza, “Bu kelimeler poetik imgeyi, alışıldık sınırların ötesine seyahat eden bilinçdışını içinde barındıran zihnin saf yaratısı olarak kabul eden düşünceyi yansıtır. Daha az bilinen bu bölgelerin seslerini dinlemek, algılarımızı genişletir ve görünür gerçekliklerimizin ardına saklanmış duyguları açığa çıkarır. Deneyimlere ve nesnelere karşı alternatif veya daha az geleneksel bir bakışı benimseyenler için imkânsız düşünce yoktur” dedi…

Serginin açılış kokteyli davetliler, sanatçılar ve sanatseverleri buluşturdu. Sergiyi izleyenler büyük boy tablolara hayran kalırken sanatçıdan çalışmalarıyla ilgili bilgi edinerek anı fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmediler. Yaklaşık iki yıldır İstanbul’da yaşayan ve çalışan Mohammed Zaza eserlerinde uzun zamandır yaratıcılık ve beceriklilik fikirlerini ele aldığını söyledi.

SANATÇI…

Mohammed Zaza’nın çalışmaları izleyiciyi, her bir resmin insanların gezindikleri farklı kişisel yollarla kesiştiği, anlatılmamış hikâyelerle dolu bir dünyayı didiklemeye itiyor. İlişki kurduğu doğa, insanlık ve tinsellik gibi konular yapıtlarının evrensel boyutunu oluşturuyor. Sanatsal açıdan sağlam bir temel ve güçlü bir kimliğe sahip olan Zaza, görsel deneyimin, önceden saptanmış kavramlar, fikirler ve kuralların önüne geçen yeni bir boyutunu izleyicisiyle paylaşmayı amaçlıyor.

Mohammad Zaza 1987’de Riyad’da doğdu. Sanatla içiçe bir ailede büyüdü, çok küçük yaşlarda resme başladı. Liseyi Suudi Arabistan’da bitirdikten sonra 2006’da memleketi Suriye’ye döndü ve Halep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdi. İlk kişisel sergisini 2008’de açtı. 2010’da mezun olduktan sonra 2012’ye kadar üniversitede asistan olarak çalıştı. Tuval resimlerinin yanı sıra illüstrasyon ve animasyon işleri de üretiyor.

Fotoğraflar: -Tophane Tütün deposundaki solo sergi sanatçı ve sanatseverler dışında üniversitelerin resim bölümünde okuyan gençlerin ilgisini çekti…

v2016-04-23 (4) 2016-04-23 2016-04-s23

Leave a Comment