GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU KADINI & RENKLERİN İÇİNDEKİ DÜŞLER
Deniz Tokgöz

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU KADINI & RENKLERİN İÇİNDEKİ DÜŞLER

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele kapsamında, Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği tarafından 26 Kasım 2021 tarihinde Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde “Geçmişten Günümüze Anadolu Kadını” konulu panel ve “Renklerin İçindeki Düşler” konulu Solo Sergi ve Uluslararası Karma Resim Sergisi düzenlendi. Panelle başlayan program, sergilerin açılışı ile devam etti. ULEKAD Başkanı Hüzün Yücel, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Kapsamında, Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği tarafından 26 Kasım 2021 tarihinde Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde “Geçmişten Günümüze Anadolu Kadını” konulu panel ve “Renklerin İçindeki Düşler” konulu Solo Sergi ve Uluslararası Karma Resim sergilerinde sizlerle buluştuğumuz için mutlu ve gururluyuz. Solo sergi ve Uluslararası karma resim sergisinin Küratörlüğünü Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Sayın Alev Demirkesen hocamız yürütmektedir” diye konuştu.

Her iki serginin de küratörlüğünü üstlenen Alev Demirkesen, 1964 yılında doğdu. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde tamamladı… Aynı bölümde Minyatür Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. 2003 yılında Sakarya Üniversitesi GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Demirkesen, bugüne kadar birçok seminer ve sergiye katıldı. Ustaları Cahide KeskinerKerim SilivriliEmin BarınYusuf DurulTahsin AykutalpGüngör ArıbalNeşe AybeyMuammer Ülker ve Mahmut Öncü’dür. Demirkesen, halen Çini Ana Sanat Dalı Başkanı; aynı zamanda üniversite bünyesindeki akademik değerlendirme ve kalite geliştirme çalışmaları kapsamında kalite elçiliği görevini yürütmektedir.

Etkinliğe; İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, CHP 25-26 dönem İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, , İBB STK’lardan sorumlu Koordinatör Hasan Akkuş, İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mert Kar, CHP Bakırköy Kadın Kolları ve İYİ Parti Kadın Kolları üyeleri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Avukatı Av. Rukiye Leyla Süren,   İBB İnanç Masası Fatma Yavuz,  Sanatçı Şafak Sönmez ve sanatçı davetliler katılım sağladı. Etkinliğe desteklerini esirgemeyen ve ULEKAD ile birlikte organize eden Of Örtülü Derneği Başkanı Hidayet Sevencan, SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Tekin Akarken, Genel Baş. Yardımcısı Müjgân Salur ve Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Nazlı Lök ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Avukatı Rukiye Leyla Süren ile birlikte etkinliğe katılan ve gözyaşları dinmeyen mağdur annesi Hüsniye Yıldırım hazır bulunu.

Etkinlikte açılış ve protokol konuşmalarının ardından “Geçmişten Günümüze Anadolu’da Kadın“ konulu panele geçildi. Panelin Moderatörlüğünü İYİ Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı ve Luis Bien‘in yöneticisi Şenay Öztürk üstlendi. Panelistler in isimleri ve panel konuları ise şöyle:

26. Dön. CHP İst. Milletvekili Gülay Yedekci: “TBMM’de kadının sesi olmak

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Avukatı Av. Rukiye Leyla Süren: “Kadın cinayetleri neden önlenemiyor

SAHİM – SEN Genel Başkanı Özlem Tekin Akarken: “Sahada Kadın Olmak

İYİ Parti Bakırköy İlçe Başkanı Ülkü Ayaydın: “Siyasette Kadının Gücü

CHP Bakırköy Kadın Kolları Başkanı Hamide Yazıcı: “Kadın Cinayetlerinin Önlenmesinde Kadın kollarının çalışmaları

Başkent Üniversite Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Fadime Yeşiltaş: “Sağlıkta kadın çalışanlara yönelik şiddet ve önlenmesi

İstanbul Barosu Avukatı Av. Gülşah Akar Kazdal: “Yeni Çıkan Yasalar ve Uygulamalar cinayetleri ne kadar önlüyor?

Uzman Psikolog  Alanur Özalp: “Ailede ve Toplumda Şiddetin Neden Olduğu tahribat

 

Her iki sergi de 30 Kasım 2021 tarihine kadar Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi‘nde sanatseverlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Leave a Comment