E-Lab Maçka’da 4 kadın sanatçı SIRA DIŞI ÖYKÜLER
Genel Haberler

E-Lab Maçka’da 4 kadın sanatçı SIRA DIŞI ÖYKÜLER

2016-05-06 (1) 2016-05-06 (2)

Haber: Necati MUMAY

Şeli Art Project’in E-Lab Maçka sağlık kuruluşuyla ortaklaşa düzenlediği ‘Sıra dışı öyküler’ isimli karma sergi kalabalık bir izleyici topluluğunun katılımıyla açıldı. Serginin sunumunda, görsel sanatlar alanında çağdaş sergilerle izleyiciyle buluşmaya devam ettiklerini bildiren Şeli Abut Binhabib “Sanatseverlere gündelik yaşamdaki monotonluğu ve stresi unutturmaya

çalışıyoruz” dedi…

Kentteki sanatseverlere, sanatın coşku, heyecan ve hazzını yaşattıklarını vurgulayan Binhabib sözlerini, “Sanat yalnız bir yerlerde değil, her yerde! Siz sanatseverlerin de bu etkileşime tanıklık edecek olması heyecanımızı bir kat daha arttırıyor” şeklinde tamamladı…

DÖRDÜ BİR YERDE…

Birbirinden alımlı tabloları ile işyeri duvarlarını süsleyen Ayşe Akyüz, Figen Kalan, Süheyla Özgür ve Ayşegül Yetiş, açılış kokteyline katılan davetliler sanatçılar ve sanatseverlerin beğenisini topladılar. Sunumda sanatçılarla ilgili olarak yapılan yorumlar ise şöyle:

AYŞE AKYÜZ’ün resimlerinde yarattığı ritim ile sürekli dans eder. Figen Kalan da renklerin uyumu, biçimlerin oylumları ile düzenlediği resimlerinde kendi öyküsünü anlatır. Süheyla Özgür’ün hikayesi ise tuvalleriyle örtüşür, asıl hikaye konuda değil resimdedir. Ayşegül Yetiş’ in koyu lekelerle her zaman anlatacağı bir hikayesi vardır. Formların asaleti, renklerle can bulur bu dörtlünün resimlerinde. En “sıradışı öyküler” dört can dostun renklerinde sürer gider. Hukuk Fakültesi mezunu olan Ayşe Akyüz , 1998 yılında ressam İnci Eviner ile resim çalışmalarına başlamış ve uzun yıllar birlikte devam ettirmiştir. Bu dönem süresinde, Zerrin Boynudelik’den sanat tarihi dersleri de almıştır. Halen sanat faaliyetlerini Prof. Dr. Tülin Onat ile sürdürmektedir.
SÜHEYLA ÖZGÜR: İTÜ Kimya Fakültesi.mezunu olan sanatçı, çalışma yaşamının ardından 2000 yılında resim çalışmalarına başlamıştır.
Figen KALAN: 1975 yılından beri resim çalışmalarını hiç ara vermeden yürütmektedir.
İnci Eviner, Zerrin Boynudelik, Ayşegül İzer, Işıl Özışık, Mustafa Sekban, ErolDeneç gibi ustalarla birlikte çalışmıştır. 2008’den beri Prof. Dr. Tülin Onat ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. İTO Sanat’ta bir kişisel sergi açmış olup 2001’de 1. Uluslararası Boğaziçi Sanat Bienaline katılmıştır.
AYŞEGÜL YETİŞ: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Ayşegül Yetiş, 1998 yılında ressam İnci Eviner ile uzun yıllar süren resim çalışmalarına başlamıştır. Bunu izleyen yıllarda Işık Özışık, Mustafa Sekban, Erol Deneç gibi ustalarla çalışmıştır ve Zerrin Boynudelik ile sanat tarihi çalışmaları olmuştur. 2008 yılından beri Prof. Dr. Tülin ONAT ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.
Şeli Adt Project yetkilisi Şeli Abut Binhabib, serginin 9 Temmuz akşamına kadar izlenime acık tutulacağını bildirdi. Adres: E-Lab Maçka, Maçka Caddesi Feza Apt. No: 1 (Giriş katı, İTTÜ Maçka’nın karşısı) Teşvikiye/İstanbul
Fotoğraflar: -Sıra Dışı Öyküler isimli karma sergi için E-Lab Maçka’da açılış kokteyli düzenlendi…

2016-05-06 (3) 2016-05-06 (4) 2016-05-06

Leave a Comment