“DENİZE SIĞMAYANLAR” GALERIA MAVIST’E SIĞDI
Deniz Tokgöz

“DENİZE SIĞMAYANLAR” GALERIA MAVIST’E SIĞDI

Kadıköy’ün seçkin sanat galerilerinden Galeria Mavist, “Denize Sığmayanlar” adlı Özgün Baskı Resim Sergisi ile Erol Murat Yıldız‘a ev sahipliği yapıyor. Düzenlenen kokteylle sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, sanatçının 4. kişisel sergisi.

Baskıresim sanatının kökeni  M.Ö. 7500 yıllarında Arjantin Las Manos mağarasının kalsit duvarlarında bulunan baskısı yapılmış el desenlerine dayanmaktadır.  Tarihsel süreç içerisinde pek çok değişikliğe uğramış olan Baskıresim sanatı, günümüze farklı tekniklerin ortak anlatım dili olarak ulaşmıştır. Yüksek, çukur, düz baskı ve serigrafi  olarak karşımıza çıkan baskıresim bünyesinde bulunan geniş teknik yelpazesi sayesinde Dürer, Goya, Rembrandt, Picasso, Lautrec ve  Andy Warhol gibi pek çok sanatçının sanatsal  ifadelerine  kaynak teşkil etmiştir.

Hayat Umarsız, Acımasız, Trajik.

Sergide 37 eserine yer veren sanatçı sergisini;

“Ülkemiz sahillerinde sıklıkla karşılaştığımız yalnızlığa itilmiş ve terk edilmiş tekne ve kayıkların görsel izlenimleri, yaşanmış onca zamana, hizmete ve paylaşıma karşılık  insan vefasızlığının bir belgesi olarak ruhumu derinden etkilemiştir. “Denize Sığmayanlar” uzun soluklu atölye çalışma sürecimin sonucunda ortaya çıkan ürünlerin ortak adıdır. Türk Baskıresim Sanatına katkı sağlamak adına elek baskı tekniklerini kullanarak oluşturduğum kompozisyonlarımda görünüşe ulaşan nesneler, deniz kültürüne ve onun yaşanmışlıklarına dair doğadan aldığım izlenimlerin  metaforik yansımalarıdır. Bir sanatçı olarak bu sergimde yer verdiğim her bir kompozisyon estetik bir bakış içerisinde günceli sorgulayıp, geçmişe ve geleceğe göndermede bulunmayı ilke edindiğim yüzey izdüşümleridir. Sosyal hayatın acımasız yönlerini ele alma kaygısıyla desen kavramından uzaklaşmadan  oluşturduğum düzenlemelerimde ortaya çıkan doku biçim ikilemleri, lekesel renk kullanımı gibi farklı plastik unsurlarla desteklenmiştir.

Gönül dehlizlerinde kaybolmamak, vefalı yollarda buluşmak dileğiyle…”

sözleriyle betimliyor.

Çok sayıda karma sergiye de katılmış olan Erol Murat Yıldız‘ın “Denize Sığmayanlar” sergisi 6 Nisan 2018 tarihine kadar Rasimpaşa Mahallesi Uzun Hafız Sokak No: 73/A Kadıköy adresindeki Galeria Mavist‘te sanatseverlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment