ÇOCUK GELİNLER OLMASIN !
Genel Haberler

ÇOCUK GELİNLER OLMASIN !

pervin-ozen-galeri-ressam-resim (3)

Haber: Necati MUMAY

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Selvi Sertdemir’in kendi yaşamını anlatan ‘Çocuk gelinlere hayır!’ isimli proje kapsamındaki üçüncü resim sergisi İstanbul’da açıldı. Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine çoğunluğu kadın olmak üzere çeşitli ülke ve illerden katılım oldu…

Selvi Sertdemir, serginin açılış kurdelesini projeye başından beri destek veren Gazeteci Necati Mumay birlikte kesti. Açılışta yaptığı konuşmada çocuk gelin ayıbına dikkat çeken Sertdemir, özetle şunları dile getirdi:

“KAHKAHALARIM ÇALINDI’

“Çocuk gelinler olayı benim de hayatım. İsteğim olmadan 13 yaşında evlendirildim. Çocukken hayallerim büyüktü; gerçekleştirmek için çabaladım. Ancak evlendirildikten sonra ne hayaller kaldı ne kahkahalar nede mutluluk kaldı. Bir anda kendimi bambaşka bir yaşantının içinde buldum. Tamamen hayata küskün; artık bir beklentim olmadığını anlamıştım”

 

 

İŞTE HAYATI…

Selvi Sertdemir 1963 Konya doğumlu. Çocuk yaşında dört çocuk annesi oldu. Ancak kısa sürede toparlanarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. 15 yıl süreyle eğitim alarak sonuçta açık öğretim mezunu oldu. Şimdi ise KKTC’de çalıştığı “SOS Çocuk Köyü”nde oluşturduğu atölyede vakit buldukça resim çalıştığını belirtiyor. Sanatçı, “Bu çalışmalar nedeniyle 2015’te ‘Yılın Ressamı’ seçildim, ayrıca 5 dalda ödüle layık görüldüm. Esas işimde de üç kez ‘Anne ödülü’ aldım. Gerek KKTC’de gerekse İzmir ve diğer yerlerde kişisel ve karma resim sergilerine katılarak çok sayıda ödül ve plâketler aldım. Ayrıca 47 resim çalışmamı sosyal yardım amaçlı bağışladım” dedi…

pervin-ozen-galeri-ressam-resim (1)

DUYGULA ANLAR…

Sergide, çocuk gelin ve kadını anlatan tablolar yer aldı. Yapılan konuşmalarda birçok kişi ve kurumun hala kadın olayını yeterince özümsemediği dile getirildi. Bazı kadınların konuşmalar sırasında ağladıkları gözlendi.

pervin-ozen (1) pervin-ozen (2)

Sosyal Medyada Paylaş!.
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Comment