“BİR KEDİ GÖRDÜM SANKİ” EKAV ART’DA
Deniz Tokgöz

“BİR KEDİ GÖRDÜM SANKİ” EKAV ART’DA

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni sezonda çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Ardan Özmenoğlu’nun Ekavart Gallery’deki “Bir Kedi Gördüm Sanki” adlı üçüncü kişisel sergisiyle 2 Ekim – 9 Kasım tarihleri arasında sanatseverleri buluşturuyor.

Keşke bir şiir okumuş,

Bir kedi sevmiş olsaydınız,

Belki bu kadar kirletmezdiniz dünyayı…

Turgut Uyar

Ardan Özmenoğlu “Bir Kedi Gördüm Sanki” adlı sergisinde hayatımızı paylaştığımız kedilerin, portrelerini, bıyıklarını, gözlerini, patilerini, yürüyüşlerini ve bize yaşattığı o eşsiz duyguları resimlerine yansıtıyor ve sanat eserlerine çeviriyor. Kedi portrelerini kendi özgün yorumuyla izleyicilerine sunuyor. Sergide İstanbul’da yaşayan kedileri merkezine alan sanatçı, yıllar önce Sezen Aksu’nun Bir Kedim Bile Yok adlı parçasının ne anlama geldiğini anlamış ve bunun üzerinde çalışmaya başlamış.

Serginin adı çizgi film kahramanı Tweety’nin en çok kullandığı replik ve hatta “Bu evet evet bu gerçekten kedi…” şeklinde devam eder. Fakat sergi bu çizgi filmden bağımsız olarak bizim hayatımızda gördüğümüz yüzlerce farklı kedi karakterlerini anlatıyor. Sanatçının gördüğü kedileri.

Ardan Özmenoğlu eserlerinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri altüst edişiyle tanınıyor. Özellikle post-it notlar ve neon ışıklar kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yüküyle beraber, kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor. Özmenoğlu, iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment