Açılışına Ara Güler, Halit Kıvanç, Sunay Akın ve Nebil Özgentürk’ün gibi katıldığı resim sergisi…
Genel

Açılışına Ara Güler, Halit Kıvanç, Sunay Akın ve Nebil Özgentürk’ün gibi katıldığı resim sergisi…

2016-04-20 (1)

Haber: Necati MUMAY

Nişantaşı’ndaki Işık Lisesi Sanat Galerisi, Ressam Nurettin Kazankaya’nın İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edenlerin surat ifadelerinden oluşan ve 36 sanatçının el yazıları ile katkı sağladığı “Yüzündeki Çocuk” resim sergisine ev sahipliği yapıyor. 30 Nisan akşamına kadar izlenebilecek serginin açılış kokteyli çok sayıda usta sanatçının katılımıyla gerçekleşti…

Faber-Castell ana Sponsorluğunda gerçekleştirilen sergide konuşan ünlü Yazar Sunay Akın, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 11. yaşını doldurduğunu hatırlatarak, “Bu sergiyi 11 yıldır bizleri bırakmayan ziyaretçilere armağan ediyorum. Çünkü bu sergi dünyada ilk kez bir müzenin ziyaretçilerinin yüz ifadelerini içeriyor” dedi. Kızılkaya bu müzendin kafesinde tanıştıklarını ve sergi fikrinin oradan çıktığını anlatan Akın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

SUNAY AKINDAHN HEYECANLI KONUŞMA

“Oyuncak Müzesi’ni ziyaret eden kişilerin yüzlerindeki çocukluğu sevgili ressam kardeşim Nurettin Kazankaya gözlemleyerek resmetti. Sonra daha da plastik bir değer kazansın istedik. Sanatçıların, aydınların el yazılarıyla müzeyle ilgili, oyuncakla el yazıları da resimlerin altına koyalım dedik. Sergideki yüzlerdeki ifadeleri ben hep kayıt altına almayı düşünüyordum. Çünkü insanlar müzeye geliyor. Çocuğunu getirdiğini sanıyor ama kendi çocukluğuyla yüzleşiyorlar ve karşılaşma anında yüzdeki ifadeyi kayıt altına almak istiyordum. Sonra zaten Nurettin Kazankaya’nın bu yüz ifadelerini resmettiğini gördüm”
ÜNLÜLER DESTEK VERDİ

Açılışa, ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Gazeteci TV programcıları Halit Kıvanç ve Nebil Özgentürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda tanınmış isim katıldı. Sunay Akın, ikinci kez konuklara hitap ederken, bu sergiyle Türkiye’deki çocuk tarihine katkıda bulunmak istediklerini ifade etti…

KIZILKAYA…

Ressam Nurettin Kazankaya, iki yıl boyunca İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu resme aktardığını belirterek, şunları söyledi:
“Ben oyuncak müzesine ziyaretlerim sırasında oraya gelen ziyaretçilerin sadece çocuk olmadıklarını yetişkin insanların da geldiğini ve onların oyuncaklara daha çok dikkat ettiklerini gördüm. Suratlarındaki ifadeler her gelişimde değişiyordu. Bazen çocuk oluyorlardı. Bazen hınzırlıklar oluyordu suratlarda. Ben de onu toplayıp bir araya getirdim. Yaklaşık iki senemizi aldı ama çok da güzel oldu”
ELİNE FIRÇA ALAN GENÇLER, DUYGULARINI AKTARAN ÜNLÜLER…

Sergi alanında yer alan Sanat Terapisi panosunda ise ziyaretçiler serginin kendilerinde bıraktığı duyguları resimleyebiliyorlar. Sergiyi gezerken gençlerin elde fırça resim yaptıklarına tanık olduk. Resimlerin altına duygularını yazan sanatçılar arasında Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Ara Güler, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Can Dündar, Cem Yılmaz, Coşkun Aral, Ergin İnan, Erol Evgin, Fazıl Say, Filiz Akın, Gülten Dayıoğlu, Günseli Kato, Güçlü Mete, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Haldun Dormen, İlhan Şeşen, Leman Sam, Levent Üzümcü, Mehmet Aksoy,Metin Uca, Musa Kart, Müjdat Gezen, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Nihat Sırdar, Onay Akbaş, Perran Kutman, Suna Keskin, Sunay Akın, Süleyman Saim Tekcan, Tuluhan Tekelioğlu, Türkan Şoray, Zihni Göktay, Zülfü Livaneli yer alıyor.
Fotoğraflar: -Yüzündeki Çocuk isimli sergiye ünlü isimler destek verdi. Serginin açılış kokteylinde kalabalık bir sanatsever topluğu hasır bulundu…

2016-04-20 (2) 2016-04-20 (3) 2016-04-20 2016-04w-20

Leave a Comment