5. MERCEDES-BENZ BAHAR RALLİSİ ÖDÜL TÖRENİ
KOK

5. MERCEDES-BENZ BAHAR RALLİSİ ÖDÜL TÖRENİ

5. Mercedes-Benz Bahar Rallisi’nde ödüller sahiplerini buldu, sanırım. Sanırım diye yazdım çünkü ödül törenine alınmadım.

Rallinin ilk gününe dönersek; bildiğiniz gibi 20 Nisan 2019 Cumartesi sabahı araçların start noktasına giderek çekimlerime başladım. (bununla ilgili haberi 158 adet fotoğrafla yayınlamıştım) Ralli programında basın mensubu olduğumu gösteren yaka kartı istediğimde, kaydım olmadığından verilmedi. Halbuki, 10 gün kadar önce geleceğimi Klasik Otomobil Kulübü (KOK) ilgilisine bildirmiştim. Mercedes-Benz Türkiye’nin üst düzey yöneticisine durumu bildirdiğimde, basın kitlerinin dağıtıldığı masaya adımı vererek basın kiti verilmesini iletti. Masadan kartımı almaya gittiğimde ise KOK yetkilisi şahıs yanıma gelerek masadaki görevlilere basın kitinin bana verilmesini engelledi. Kart verilmemesine rağmen görevimi yaparak, start noktasında, parkur üzerinde ve mola verilen yerlerde çekimlerime devam ettim. Günün finish noktasında çekimleri tamamlayarak dönen araçlardan biri ile İstanbul’a geldim. Çektiğim 158 adet fotoğrafla, günü anlatan yazısı ile haberimi yayınlayıp ilgili kişilerle paylaşımlarını da yaptım.

Rallinin 2. ve son günü finish noktası olan İst Marina AVM’ye geldim. Finish yapan tüm araçları görüntüledim. Bu sırada yanıma gelen İst Marina AVM PİAR sorumlusu Bekir Bey tarafından kokteyle davet edildim. Tüm araçları görüntüledikten sonra kokteyl alanına geldim. Buradaki görevliler yaka kartım olmadığından beni kokteyl alanına almak istemediler. Bekir Bey’in davetlisi olduğumu söylememe rağmen kabul etmediler. AVM içinde Bekir Bey’i buldum ve kendisine durumu ilettim. Birlikte kokteyl alanına gittik. Bekir Bey, kokteyl alanında bulunan, PR şirketinden olan bir başka bey aracılığı ile kokteyl alanına girmemi sağladı. Kokteyl bitimine kadar fotoğraflar çekip eve döndüm. 83 adet finish ve kokteyl fotoğrafları ile haberimi girdim.

22 Nisan 2019 Pazartesi günü ödül töreninin yapılacağı Çırağan Palace Kempinski İstanbul’a ödül töreni kıyafet şartlarına uygun giyinmiş olarak gittim. Girişteki görevliler salon girişindeki görevlilere sormadan beni içeri alamayacaklarını söylediler. Ben rallinin ilk günü KOK Başkanı’na geleceğimi söylediğimi ve kendisinin de bana gelebileceğimi söylediğini belirtmeme rağmen salona alınmadım. Kapı önünde davetlilerden gelenler bana “bu akşam fotoğraflarımızı siz mi çekeceksiniz?” diye sorunca, salona alınmadığımı ve bu yüzden çekemeyeceğimi söyledim. Bu sırada Çırağan Palace Kempinski İstanbul Güvenlik Müdürü olarak kendini tanıtan kişi, salon girişindeki KOK görevlilerinin benim oralarda olmamdan rahatsız olduklarını bu yüzden orayı terk etmemi istediklerini ve istersem beni otel kısmında ağırlayabileceklerini söyledi. Ben bu rüşvet gibi teklife; yemek yemek ve ağırlanmak amacıyla gelmediğimi, görevimin tören boyunca fotoğraf çekip haber yayınlamak olduğunu söyleyerek reddettim. Güvenlik Müdürü bahçe çıkışına kadar benimle gelerek dışarı çıkmamı sağladı.

Sonuç olarak; 5 yıldan beri KOK etkinliklerinin çoğunda bulunarak, herhangi bir çıkar gözetmeden her haberimde 100 ila 150 fotoğraf kullanarak (internet haberciliğinde benden başka bu kadar çok fotoğrafla haber yapan yoktur) haber yayınlayan, bir klasik otomobil sahibi olarak bu işe gönül vermiş biri olarak bu tutumu asla hak etmediğim kanaatindeyim. Bu durum Klasik Otomobil Kulübü ve Mercedes-Benz Türkiye’ye yakışmamıştır. Basın yaka kartı ve basın kiti verilirken, kendini basın mensubu gibi gösteren ama gerçekte basın mensubu olmayan şahıslara bu materyaller verilirken, ben gerçekten oraya haber için gelen biri olarak kart verilmesi engellenmiştir. Sahte basın mensupları cumartesi günü parkurda hiç karşıma çıkmamıştır. Sadece Şile’deki otelin bahçesinde görüldüler. Pazar günü ise ortalarda hiç gözükmediler. Yayınladıkları haber de bulunmamaktadır.

Yukarıda belirttiğim konulardan dolayı ilgili kurum ve kişileri şiddetle kınıyorum.

Deniz Tokgöz

 

Leave a Comment