5. MERCEDES-BENZ BAHAR RALLİSİ BAŞLADI
KOK

5. MERCEDES-BENZ BAHAR RALLİSİ BAŞLADI

Mercedes-Benz Türk tarafından ana sponsorluğunun üstlenildiği, Klasik Otomobil Kulübü tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen Mercedes-Benz Bahar Rallisi başladı. 20 Nisan 2019 sabahı Çırağan Palace Kempinski İstanbul‘dan start alan klasik otomobiller, boğaz yolunu takip ederek geldikleri İstinye’den bindikleri feribotla Çubuklu’ya geçtiler. Asya Kıtasında devam eden rallide klasikler, Riva’ya kadar geldiler. Riva’da Kalyon Balık Restaurant’da verilen öğle yemeği molasından sonra, Cam Ocağı yanındaki otopark alanında Kahve Dünyası’nın lezzetli kahvelerinin tadına bakan klasiklerin pilotları bir süre sonra yeniden start alarak, The Sign Şile Gardens Hotel‘de son bulan parkuru tamamladılar.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019‘a toplam 276 kişi katılırken, kadın yarışmacı sayısı geçen seneye göre bir kez daha artış gösterdi. Bu senenin kadın katılımcı sayısı; 89’u pilot, co-pilot ve 23’ü katılımcı olmak üzere toplamda 112 kadın katılımcının kayıt yaptırmasıyla birlikte 2018’in rekoru da kırılmış oldu.

Bu yıl beşinci kez sponsor oldukları Bahar Rallisi hakkında açıklama yapan Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan; “Mercedes-Benz Bahar Rallisi sayesinde genç-yaşlı, kadın-erkek fark etmeksizin çok geniş bir kitleyi bir araya getirerek hem katılımcılar hem de izleyenler için keyifli bir buluşma yaşatıyoruz. 133 yıl önce ilk otomobili üreten Benz’den günümüze otomobil sektörüne yön vermeye devam ediyoruz. Bu değişimi bugün burada, 1950 model Mercedes-Benz 170 S’ten, 1999 model Mercedes-Benz 320 SL’e uzanan geniş bir yelpazede gözlemliyoruz. Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu ile birleştirdiğimiz Mercedes-Benz Bahar Rallisi etkinliğinde bu yıl da tüm katılımcılara başarılar, izleyicilere ise keyifli seyirler diliyoruz” dedi.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019‘a sadece 1950-1999 yılları arasında üretilen Mercedes-Benz klasik otomobilleri değil, birbirinden özel Alfa Romeo, Buick, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Oldsmobile, Plymouth, Pontiac, Porsche, Rolls-Royce ve Volkswagen marka otomobillerin yanı sıra “muscle car” olarak tanımlanan Ford Mustang, Ford Thunderbird, Mercury Cougar, Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro, Chevrolet Impala, Dodge Charger ve Dodge Challanger gibi otomobiller de katıldı.

Katılımcılar, geceyi The Sign Şile Gardens Hotel‘de geçirdikten sonra; Pazar sabahı kahvaltı sonrası start alarak Marmara Denizi’ne doğru olan rotada ilerleyerek Kartal İst Marina AVM‘de finish yapacaklar.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Leave a Comment