UĞUR MUMCU KOŞU İLE ANILDI
Deniz Tokgöz

UĞUR MUMCU KOŞU İLE ANILDI

Cumhuriyet Gazetesi’nin 24 Ocak 1993’te katledilen yazarı Uğur Mumcu’nun anısını yaşatmak için düzenlenen ‘Uğur Mumcu’yu Anma Yol Koşusu’ 12. kez Kartal’da yapıldı.

24 Ocak 1993’te Ankara’daki evinin önünde arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giden Uğur Mumcu’nun adını yaşatmak için Kartal Belediyesi tarafından başlatılan “Uğur Mumcu’yu Anma Yol Koşusu” bu yıl 12. kez düzenlendi. Sabah saat 10.30’da Kartal Sahil Meydanı’nda başlayan yarış, saat 12.30’da düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Kartal Belediyesi ve Team Kronos işbirliği ile yapılan  koşuda, sporcular 10 Km koştu.

Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak yapılan koşuda, kadınlar ve erkekler olmak üzere; Gençler (18-19 yaş), Büyükler Genel Klasman (20+ tüm yaşlar) ve Yaş Grupları (35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75+) kategorilerinde koşuldu. Yarışmada ödül alanlara kategorilerine göre toplamda 38 bin TL ödül dağıtıldı. Ayrıca koşuya katılan tüm sporculara da katılım madalyası verildi.

Lisanslı koşucuların yanı sıra amatör sporcuların da yer aldığı yarış; soğuk ve yağışlı havaya karşın bin 500’den fazla sporcunun katılımı ile Kartal Meydanı’nda başladı.

Kartal Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen Uğur Mumcu’yu Anma Yol Koşusu, Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak düzenleniyor.

Yarışmada bin 500’den fazla koşucu, 10 kilometre boyunca kıyasıya mücadele ederken yarışı Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile dernek temsilcileri de izledi. Koşu; Kartal Meydanı’nda hazırlanan başlangıç noktasında 10.30’da başladı. Koşu, Gençler (18-19 yaş), Büyükler Genel (35-39 yaş, 40-44 yaş, 45-49 yaş, 50-54 yaş, 55-59 yaş, 60-64 yaş, 65-69 yaş, 70-74 yaş ile 75 ve üzeri yaşlar) gruplarında 10 kilometrelik kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Soğuk havada gerçekleşen yarışta ekipler çevre koşucuların tehlike yaşamaması için trafiğin güvenliğini sağlandı. Kayıt işlemlerinin ardından topluca ısınma hareketleri yapan sporcular, daha sonra start çizgisindeki yerlerini aldı. Yarışın startını ise Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, CHP Kartal İlçe Başkanı Süleyman Uzunok ve İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı İbrahim Ateş birlikte verdi. Yarıştan önce kısa bir açıklama yapan Gökhan Yüksel, Uğur Mumcu’ya düzenlenen suikastın üzerinden 30 yıl geçtiğini belirterek Mumcu’yu anmaya devam edeceklerini vurguladı. Mumcu’nun önemli bir değer olduğunu belirten Yüksel, bazen kültürel bir etkinlikle bazen de bir koşuyla Mumcu’yu gelecek nesillere anlatmayı sürdüreceklerini ve anısını yaşatacaklarını söyledi.

Kartal’dan Dragos’a gidiş – dönüş 10 kilometrelik parkuru büyükler genel erkeklerde Mestan Turhan birinci, Ege Yolöldüren ikinci, Fatih Korkunç üçüncü tamamladı. Büyükler genel kadınlarda birinci Ezgi Kaya, ikinci Hatice Yıldırım, üçüncü ise Remziye Erman oldu. Gençler 18- 19 yaş erkeklerde Emin Berke Murathan birinci, Uğur Kemal Derin ikinci, Emir Salih Karakuzu üçüncü olurken kadınlarda Gamze Altuntaş birinci, Esmanur Yılmaz ikinci, Başak Yaprak Boğan ise üçüncü olarak koşuyu tamamladı. Öte yandan Türkiye’nin ilk kadın futbolcusu olan Asiye Meval, 60- 65 yaş kategorisinde 3. oldu. Ahmet Poyraz ise 75 yaşında olmasına karşın performansıyla dikkat çekerek koşuyu tamamladı.

Koşunun ödül töreni Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kadınlar ve erkekler toplam 11 kategoride madalyanın sahibi oldu. Gökhan Yüksel, soğuk ve yağışlı havaya karşın koşuya ilginin yoğun olduğunu belirterek katılan tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Yüksel, gençler kategorisinde dereceye giren kadın ve erkek sporculara kupa ve madalyalarını takdim etti.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment