SELİN MELEK AKTAN ve MUTLU HİKAYELER DÜKKANI
Deniz Tokgöz

SELİN MELEK AKTAN ve MUTLU HİKAYELER DÜKKANI

Art 212 Sanat Galerisi, Selin Melek Aktan‘ı “Mutlu Hikayeler Dükkanı” adlı kişisel sergisi ile konuk ediyor.

Uçuşan hayaller ve masum gerçekler arasında

 insanoğlunun arafta kaldığı kaotik bir Dünya’da masumiyet sanki adı unutulmuş eski bir sokak gibi. 

Yaşamak istemediğimiz gerçekler  ise  bugünlerde cam kırıklarından daha  can yakıcı.

Cesaretin var mı o sokaklara dalmaya, içimizdeki o küçük çocukla buluşmaya, onu sevmeye , büyütmeye…Akıp giden zamanının içinde fark etmeden  geçip giden güzellikleri hatırlamaya, sevgiyle buluşmaya….

Hadi o  zaman ..

Yeryüzünün derinliklerinden gökyüzünün sınırsızlığına  masumiyet avına çıkalım, 

yine ve yeniden…” diyor Selin Melek Aktan.

Selin Melek Aktan, bu güne kadar eserlerini  yurt dışında çeşitli defalar Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya, Danimarka, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Mısır;  Amerika’da ise New York, Miami ve Los Angeles‘de  sergilemiş olup  uluslararası sanat platformlarında  doğunun gizemini batıya taşıyan özgün bir renk sanatçısı olarak tanınmakta ve yapıtları Avrupa  ve Amerika’daki bazı müzelerin daimi koleksiyonlarında yer almaktadır.

Sanatçının, geliri Türkiye’deki eğitim projelerine aktarılan  ‘’Şaka Gibi Herşey‘’ve ‘’Haydi Gülümse‘’ isimli iki müzik albümü ve Çağdaş Yaşam Derneği yararına satılan ‘’Aşk Selinde Uçuşan Melekler‘’ isimli bir şiir kitabı da vardır.

Selin Melek Aktan, Türkiye’deki  bu 14. kişisel sergisinde, soyut ve figüratif resimleri, heykelleri ile bizleri ‘’Mutlu Hikayeler Dükkanı’’nda buluşmaya davet ediyor.

Günseli İnal’ın yorumu ile İki uç arasındaki salınım; bir daha gidilemeyen  çocukluk ülkesi, diğer yanda yetişkinliğin ağır gerçekleri diğer yandaysa şimdiki anın yoğunluğu Selin Aktan estetiğinin  dönüştürücü ana dinamiklerini kurar, ateşler ve ileriye taşır. Sanatçı, bir söylem başlatmıştır; bu söylemde saf alanların gerçek temsilcisi çocukluk, zor alanların durağı gerçeklik arasındaki gidip gelişler, eşleştirmeler, itiraz etmeler, yadsımalar, hafif isyanlar, saptamalar, güzelin talebi ve çirkini reddetme bulunur. Öyle bir duyarlılıktır ki bu; kişisel ya da toplumsal herhangi bir çirkinlik deşifre edilmekte, toplumsal çarpıklık açığa çıkarılmakta, yanlış kişilik durakları lav edilmektedir. Burada savunulan erdemdir, güzelliktir, asalettir.

Zıtlıklara mahal veren kinayeli bir doku / texture tropique / sanatçının resimlerini yumuşak bir örtü gibi sarar. Gidimli bir söylemin estetik nesneleri, ilk unsurlara, saflığa ilk nüveye giden ilk unsurlara dokunan bir duygu seli. İşte budur Selin Aktan’ın iç dinamikleri; bozulmamışlığı savunur çocukluğun anılarını çizerek boyayarak yeniden yaratarak, saflığı getirir gündeme, içinde yaşanan dünyanın yanlışlarını formlar, yozlaşmayı hatırlatır.

Selin Melek Aktan‘ın “Mutlu Hikayeler Dükkanı” adlı kişisel sergisi, 18 Aralık 2021 tarihine kadar Kadırgalar Caddesi No: 8/B Nişantaşı – Şişli / İstanbul adresindeki Art 212‘de sanatseverlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment