“SEA CLASSIC GARAGE KARTAL’DA” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI.
Deniz Tokgöz

“SEA CLASSIC GARAGE KARTAL’DA” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI.

Sitemiz editörü, fotoğraf sanatçısı Deniz Tokgöz‘ün “Sea Classic Garage Kartal‘da” fotoğraf sergisi, Kartal Belediyesi‘nin ev sahipliğinde ve Mahmut Erol‘un ikram sponsorluğunda Kartal Belediyesi Fuaye Alanı Sergi Salonu‘nda düzenlenen kokteylle açıldı.

Fotoğraf sanatçılığının yanı sıra bir klasik otomobil tutkunu olan Deniz Tokgöz; 13 yıldan bu yana sokaklarda rastladığı klasik otomobillerin fotoğraflarını çekerek zengin bir arşiv oluşturmuş. Sergilenen her fotoğrafın bir hikayesi olduğunu belirten Deniz Tokgöz; kimi zaman rastladığı bir klasik otomobilin peşinden koştuğunu, bazen otobüsle bir yere giderken gördüğü bir klasiğin fotoğrafını çekmek için ilk durakta indiğini söylüyor. Sergi, “Sea Classic Garage” serisinin 7. sergisi olurken, 2015’ten bu güne, Bostancı The Green Park Hotel, Kadıköy Fasıl Restaurant, Eskişehir Karikatürlü Ev, Eskişehir Han İlçesi (bir günlük açık hava sergisi); Kadıköy Galeria Mavist ve son olarak 2019’da 2. Uluslararası Klasik Araç Festivali kapsamında da açılmıştı.

Sergilenen 86 klasik otomobil fotoğrafı içinde sanatçının sahibi olduğu 1973 model Mercedes-Benz 200, Merhum 4 Cumhurbaşkanımız Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel tarafından makam aracı olarak kullanılmış 1977 model Mercedes-Benz 600 Pullman Limuzin ve Turgut Özal‘ın 17 Nisan 1993 tarihinde içinde vefat ettiği Mercedes-Benz 230 Ambulans araçların da fotoğrafları bulunuyor. Sanatçının 1973 model Mercedes-Benz 200 aracı açılış kokteyli esnasında yaklaşık 4 saat süre ile Kartal Belediyesi önünde teşhir edildi.

Sanatçının ayrıca koleksiyonunu yaptığı 100‘den fazla klasik diecast model araç ve çok sayıda çeşitli klasik araç objeleri de sergide yer alıyor.

Sergi, 28 Mayıs 2023 Pazar akşamına kadar Kartal Belediyesi Fuaye Alanı Sergi Salonu‘nda sanat ve klasik otomobil severlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz & Zambak Karabay

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment