SAKARYA ZAFERİ SANAT FESTİVALİ, Çalıştay ve Sergi
Deniz Tokgöz

SAKARYA ZAFERİ SANAT FESTİVALİ, Çalıştay ve Sergi

SAKARYA ZAFERİ SANAT FESTİVALİ  Çalıştay ve Sergi

Haber: Harika Ören

Fotoğraflar: Ertan Aksu

Sakarya Zaferi Kutlamaları, Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında 2018’de ilk defa Sakarya Zaferi temalı çalıştay ve sergi düzenlendi. Anadolu Bozkırının Parlayan yıldızı Polatlı tarih ile sanatı harmanlayarak, tarihi mirasını dünyaya tanıtmak için anlamlı bir adım attı.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya 7 Eylül günü saat 16.30’da Anıtkabir ziyaretiyle Sakarya Zaferi Kutlamaları etkinliğinin açılışını gerçekleştirdi. Kutlama programı 13 Eylül’de sona erdi.

Türkiye tarihinin dönüm noktası olan Sakarya Destanı’na ev sahipliği yapmış Polatlı, 22 gün ve gece süren en büyük meydan muharebesinin, Sakarya Meydan Muhaberesi’nin  odak noktası. Şehitlerimizin mübarek kanlarıyla sulanan topraklar bakanlar kurulu kararıyla Milli park ilan edildi.

Ressam Sevim Yazıcı, Polatlı Belediyesi  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Kurt, Albay Kadim Koç, Gülay Aral  el ele veriyorlar. 2018 kutlamalarında ilk kez Sanat Festivali ve Çalıştay düzeni kuruluyor.

Sevim Yazıcı’nın organizasyonuyla, Polatlı Belediyesinin desteğiyle 21 sanatçı Polatlı’ya davet edildi.  Harika Ören, Polat Han, Süleyman Şahin, Ali Çağlayan, Memik Kibarkaya,Ergün Öksüz, Bedribey İçli, Ertan Aksu, Mustafa Koca, Funda Yeğen, Süheyla Ütsek, Neşe Kalecik, Meryem Kılınç, Gülay Nalcı, Meltem Babaoğlu, Berran Hatipoğlu, Serpil Gündoğdu, Timur Başar, Kader Sevimli  ve Tahsin Aksoy oluşan sanatçı gurubu Necip Fazıl parkında kurulan stantlarda çalışma başladılar.

Polatlı halkı büyük bir heyecan ve ilgiyle eserlerin yapılışına gün be gün tanık oldular. Üç gün süren çalışma sırasında sanatçılarla tanışma, sohbet etme fırsatı yakaladılar. Sanatçılar Kadim Koç rehberliğinde daha önce gezmiş oldukları Alagöz Kararğah Müzesi, Maliköy Tren İstasyonu, Sakarya Şehitliği, Dua Tepe anıtı, Beylikköprü İstasyonu, Sakarya Şehitleri Koruma ve Park Alanı, Bacıköy, Mürettep Kolordu Kararğahı, Zafer Tepe, Sakarya Şehitleri Anıt ve Müzesi, Kartaltepe-Mehmetcik Anıtı, Basrikale Mevzileri, Demiryolu Şehitliği, kara Tepe, Yıldız Dağı Mevzileri, Sakarya Köyü Kadın Müzesi, Kavuncu Köprüsü, Mangal Dağı,Çal Dağı, Sarıçal Tepe Mevzileri’nde köpüren milli duygularını büyük bir heyecanla tuvallerine aktarmaya başladılar. Fotoğraf ustası  Ertan Aksu çektiği fotoğraflarla bu anlamlı etkinliğin her anını belgeledi.

11 Eylül 2018 akşamüstü Sakarya zaferi temalı sergi açılışını Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlılı sanatseverlerle  yaptı. Yıldızkaya her bir sanatçı ve eseriyle ayrı ayrı ilgilendi. Fevkalade anlamlı sergi, akşam yemeği sonrasında, sanatçılara teşekkür belgelerinin  dağıtımıyla sona erdi.

 

Leave a Comment