“ÖNCÜ KADINLARIMIZ” 21. KEZ AÇILDI
Deniz Tokgöz

“ÖNCÜ KADINLARIMIZ” 21. KEZ AÇILDI

Ressam Ülkü Cılızoğlu projesi Öncü Kadınlarımız Sergisi, Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev’de açıldı.

Daha önce çeşitli şehirlerde 20 kez açılmış olan sergi, 21. kez Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev’de açıldı.

Kalıcı ve gezici müze olarak hazırlanan Öncü Kadınlarımız Sergisi, Türkiye tarihinde iz bırakmış öncü kadınları yaşatmak, yeni nesillere tanıştırmak amacını taşıyor. Tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmış, ilklere öncülük etmiş kadınların; usta sanatçılar tarafından yeniden yorumlanarak özgün teknikleriyle resmedildiği bir kurguyla ele alınıyorlar. Kahraman kadınlar( Nene Hatun, Satı Kadın, Kara Fatma, Şerife Bacı); ilk meslek sahibi kadınlar ( Dr. Safiye Ali, Muhtar Gül Esin, Heykeltraş Sabiha Bengütaş, Avukat Süreyya Ağaoğlu; ilk sanatçı kadınlar (Afife jale, Semiha Berksoy, İdil Biret, Suna Kan); başarı öyküleri izlenmeye değer ilkler (Sabiha Gökçen, Keriman Halis, Mihri Müşfik) gibi 60 tablo görsel bir sunum oluşturuyor.

Projenin sahibi Ressam Ülkü Cılızoğlu, serginin müzeleşerek kalıcı sergi olmasını arzuladıklarını ve yer verilmesi halinde eserlerin bedelsiz olarak verileceğini, bunun için belediyelerden destek beklediklerini belirtti.

Sergi, 27 Mayıs 2018 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

 

 

 

Leave a Comment