“KÜÇÜK MUHABBETLER” AKYOL ART CENTER’DA AÇILDI
Deniz Tokgöz

“KÜÇÜK MUHABBETLER” AKYOL ART CENTER’DA AÇILDI

Akyol Sanat Merkezi, 26 Nisan – 10 Mayıs 2018 tarihleri arasında ressam Sedat Kumova’nın “Küçük Muhabbetler” isimli 16. kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının 51 adet eseri yer alıyor.

Muhabbet, iki varlık arası bilinen en iyi yoldur yaradılışımızdan bugüne gelen.

Bir söz, bir bakış bir dokunuştur sohbet. Bazen kısa bir tebessüm bazen uzun şen şakrak bir kahkahadır muhabbet.

Hayatımızın içinde yaşarken kaybettiğimiz muhabbeti, sembolik anlatım tarzıyla öne çıkan sanatçının eserleri bize bu sorunsalı yaşatıyor. Sanatçının eserlerinde zincir etkisi, renklerin ve çizgilerin özgün ve yalın biçimselliği, izleyicileri, sanatçı tarafından varlık ile mana âlemi arasında gidip gelmelerini ve kendi iç dünyalarındaki söylemleri farklılık yaratabilecek ve sorgulanabilecek bakış açılarına yöneltebilmeyi sağlıyor.

Varoluştan sonsuza dek bir muhabbet içinde olduğumuz sanatçının her bir eserinde değişik yorumlarla karşımıza çıkıyor. Sanatçının resimleri, kullanılan renklerin açık-koyu, sıcak-soğuk ilişkileri bize yaşamın gel-gitlerindeki zıtlıkları hatırlatıyor.

Yaşamı yollarla, zincirlerle küçük muhabbetleri birbirine bağlatılıyor resimlerinde ressam Kumova.  Herkesin birbirine muhabbetle bağlı olduğunu hatırlatırcasına vurguluyor zincirleri…

Ressam Kumova‘nın Küçük Muhabbetler serisi ile izleyenleri muhabbetin çıkış noktasına götüren resimleri 10 Mayıs 2018 tarihine kadar Akyol Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment