KASK TIRMANMA YARIŞI YAPILDI
Deniz Tokgöz KASK

KASK TIRMANMA YARIŞI YAPILDI

Klasik Araç Sporları Kulübü’nün düzenlediği ve Türkiye’de ilk kez TOSFED bünyesinde resmi olarak organize edilen Klasik Tırmanma Yarışı 1. Ayak, 19 Mayıs sabah saat 9:00-10.00 arasında ACARBLU’nun fuayesindeki leziz kahvaltı ikramı eşliğinde teknik kontrol ile başladı. 10:30’da yapılan brifingden sonra en küçüğü 1 yaşında, en büyüğü ise 75 yaşında olan yarışmacılar, yaşları 42 ile 30 arasında değişen araçları ile Şile istikametine doğru yola çıktılar. İlk durak Teke-Darlık arasındaki Tırmanma parkuru oldu. 12:00-13:00 arasındaki serbest antremandan sonra klasikler 13:30-15:00 arasında sıralama turlarına başladılar. Bekleme esnasında, park/servis alanının hemen yanındaki piknik alanında, ağaçların serin gölgeleri altında dinlenmek, yarış hikayelerini paylaşmak ve sohbet etmek ayrı bir keyifti. Sıralama turları 15:30’da sonlandıktan sonra klasikler Şile’ye doğruyola çıktılar ve Şile girişinde ISOK Tırmanma Rallisi’nin yarışçıları ve Drift Kulübü’nü temsil eden drift araçları ile buluştular ve konvoy olarak Şile meydanına doğru yola çıkıldı. Saat 16:30’da başlayan 19 Mayıs Seremonik Start töreninde ilk kez üç farklı kategoride yarış arabaları yer aldı. Limanda yapılan geçit töreninde birbirinden güzel sahneler oluştu. Bir taraftan drift araçları güçlü motorları ile meydanda tur atarken, rally araçları geçişlerini yaptı ve onları da zarif ve nostaljik siluetleriyle klasikler izledi. Törenin bitiminde üç faklı kategorideki otomobiller, Pazar günü yarış noktasında buluşmak üzere vedalaştılar.

20 Mayıs Pazar sabahı Klasik Tırmanma 1. Ayak Yarışının yapılacağı alana gelen klasik araçları drift ve ralli otomobilleri karşıladı. 10:30’da başlayan ve dönüşümlü yapılan antrenmanlardan sonra 13:00’den itibaren yarışlar başladı. Ralli otomobillerinin sürat yarışına karşılık klasikler 50 km. hız sınırının altında, kendilerine verilen hızlarda starttan finişe doğru tırmanmaya başladılar. 5200 metre uzunluğunda, bol virajlı, nefis manzaralı tırmanma parkurunda tüm otomobiller üçer defa çıkış yaptılar. Saat 16:30’da biten yarıştan sonra klasikler Beykoz’a döndüler ve ACARBLU’nun şık bahçesinde bir araya geldiler. 2 günlük yarışın sonunda Klasik Tırmanma 1. Ayak kupalarının sahipleri ödül töreni ile kupalarını aldılar.

Klasik Araç Sporları Kulübü’nün 2018 yılında organize ettiği yarışlar, Drift kulübü ile ortaklaşa yapılan Klasik Slalom yarışları, ralli kulüpleri ile ortaklaşa yapılan Klasik Tırmanma yarışları ve Klasik Pist yarışları ve tamamen klasik otomobiller ile yapılan Klasik Ralli olmak üzere 4 farklı kategoride gerçekleşiyor.

KASK tarafından organize edilen klasik yarışların tamamı TOSFED onaylıdır. Tüm yarışmacıların sporcu lisansı almaları şartı vardır.

Tırmanma Yarışları Hakkında:

Tırmanma yarışmaları asfalt zeminli, irtifa farkı start-finiş arası 200 m veya %5 olan, otomobillerin 1’er dakika arayla start aldığı ve tek tek zamana karşı yarıştığı bir organizasyondur. 10 km.’den kısa parkurlarda 3 çıkış yapılır. Zaman tutulan çıkışlardan önce 2 resmi antrenman çıkışına izin verilir. Toplam zamanı en düşük olan yarışmacı, kategorisinin birincisi olur.

Tüm klasik yarışlarda olduğu gibi, klasik tırmanma yarışlarında da yüksek hız yoktur. Yarışmacıların 50 km.’yi geçmeyecek şekilde verilen hızlarda, belirlenen ideal süreyi tutturma hedefleri vardır. Bu nedenle tüm klasik yarışlar, çocuklar da dahil olmak üzere, motorlu araçlardan keyif alan bütün aile bireyleri ile birlikte yapılabilecek, dikkat ve centilmenlik esaslı yarışlardır.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Leave a Comment