“İKİ ADA DOSTU” ANADOLU KULÜBÜ’NDE
Deniz Tokgöz

“İKİ ADA DOSTU” ANADOLU KULÜBÜ’NDE

Büyükada Anadolu Kulübü, bu hafta “İki Ada Dostu” adlı sergiyle Sevgi İlker ve Yıldız Güven‘i konuk ediyor. Daha önce çok sayıda kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmış olan iki sanatçının yağlıboya, suluboya ve pastel çalışmalardan oluşan 49 eseri sergileniyor. Sergi, Büyükada Anadolu Kulübü Sergi Salonunda 9 Eylül 2018 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık.

Sevgi İlker; henüz 2 – 3 yaşlarındayken, eli kalem tuttuğunda resim yapmaya başladı. Ankara’da kolej yıllarında katıldığı ulusal ve uluslararası resim yarışmalarında ödüller aldı. Bir bankanın düzenlediği resim yarışmasında kazandığı ödülün ardından, kurumun organizasyonuyla bankada düzenlenen resim sergisine katıldığında henüz 13 yaşındaydı. Sevgi İlker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olup, evli ve 2 çocuk annesidir. Öğretmenlik yapmanın yanı sıra son yıllarda yeniden resim çalışmalarına ağırlık vermiştir. Feneryolu Pratik Kız Sanat Okulu’nda 4 yıl Resim Temel Sanat eğitimi almış, ayrıca çeşitli atölyelerde çalışmalarına devam etmiştir. 2010 yılında suluboya ustası Işık Özışık’ın atölye çalışmalarına katılmıştır. 2012 yılında bir süre Javad Soleimanpour atölyesinde pastel resim çalışmaları yapmıştır. 2017 – 2018 ders yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi SEM programında Doç. Dr. Özlem Üner resim atölyesi çalışmalarına katılmıştır. Halen; yağlıboya, suluboya ve pastel çalışmalarına devam etmektedir. Genellikle figüratif ve realist çalıştığı, çok sevdiği doğa, çiöek, hayvan ve İstanbul resimlerinden bazıları Türkiye, Amerika ve İsrail’den çeşitli koleksiyonerlerde bulunmaktadır.

Yıldız Güven, 1952 yılında Ürgüp’te doğdu. Resim yapmak onun için üniversiteye başlayana kadar büyük bir tutkuydu. 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Anabilim Dalında eğitimine başladı ve 1975 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası ABD, Illinois Üniversitesi’nde Zihinsel Yetersiz Çocukların Erken Eğitimi Programından yüksek lisan derecesi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir dönem İstanbul Üniversitesi, Çapa Çocuk Psikiyatrisi’nde görev yaptı. 1991 yılında Marmara Üniversitesi İlköğretim Bölümü’nde göreve başlamış olup, halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Resime olan tutkusunu bir hobi olarak gidermek için Marmara Üniversitesi, Resim Öğretmenliği Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ramiz Aydın ve Yardımcı Doç. Dr. Vural Yıldırım’dan kısa süreli dersler aldı. Hocalarının çok değerli katkıları sayesinde kendisini geliştirmeye çalıştı.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment