FULYA AKÇAGÜNER “RENGARENKAOS” İLE GALERİA MAVİST’TE
Deniz Tokgöz

FULYA AKÇAGÜNER “RENGARENKAOS” İLE GALERİA MAVİST’TE

Kadıköy’ün seçkin sanat galerilerinden Galeria Mavist, “RENGARENKAOS” Resim Sergisi ile Fulya Akçagüner‘i konuk ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü mezunu olan sanatçı, 2014 yılına kadar bilişim sektöründe çalışmıştır. Çocukluğunda piyano ve keman dersleri alarak müzikle iç içe büyüyen Fulya Akçagüner, iş dünyasının yarattığı baskıdan arınmak için yeniden sanata sığınmış, bu kez görsel sanatları seçerek yaşamını resimle renklendirmiştir. 2000 yılından itibaren Fatma Savaş Atölyesi‘nde çalışmalarını sürdüren sanatçı, bir çok karma sergiye katılmıştır.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Vildan Ertürk, Rengarenkaos için şu yorumu yapmaktadır:

‘Kaotik dış dünya; savaşlarıyla, şiddetiyle, katliamlarıyla, umutları çalan karamsarlığıyla köşeye sıkıştırırken, sanatçıların sığınacağı tek yer kendileridir.

Bu sıkıştırılmışlık, bu baskı, bu kaos Fulya Akçagüner‘de yılların sanat eğitimiyle birleşince, kaostan türeyen bir renk şölenine dönüşmüştür. Renkler, lekeler şenlikli bir birliktelik sergilerken, izleyiciye kaosun ip uçlarını vermektedir. Gören gözler, yaşanan bir çok dramı, afeti, doğa katliamını, beyin göçünü, kıstırılmışlığı, sapkınlığı, şiddeti bu renklerin, lekelerin arasında yakalayacaktır. Sanatçının resimleri yarattığı rengarenk atmosferle izleyiciyi düşünmeye, içinde yaşadığımız kaosu sorgulamaya yöneltmektedir.

Hüznün, reddedişin, kapana kısılmışlığın dışavurumudur “Rengarenkaos“‘.

Sanatçının ilk kişisel sergisi olan Rengarenkaos‘da 25 eser yer alıyor. Sergi; Rasimpaşa Mah. Uzun Hafız Sok. No: 73 Kadıköy adresinde, Sevinç Lüleci yönetimindeki Galeria Mavist‘te 15 Aralık 2017 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment