EBRU GAMZE IŞIKSAÇAN 2. KİŞİSEL SERGİSİ İLE ARTIKARE’DE
Deniz Tokgöz

EBRU GAMZE IŞIKSAÇAN 2. KİŞİSEL SERGİSİ İLE ARTIKARE’DE

KODLANMIŞ SANATIN METAFORLARI

 “Her zaman, yapamayacağım şeyler üzerinde çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim.”
Pablo Picasso

Ressam ve Sanat Eğitmeni Filiz Kiprik ve yine Seramik Sanatçısı Fuat Kiprik’in yöneticiliğindeki  Artıkare Sanat Merkezi, 3 Ekim 2023 tarihinde akademisyen kimliğiyle sanatçı Ebru Gamze Işıksaçan‘ın ikinci kişisel sergisi olan “Kodlanmış Sanatın Metaforları“na ev sahipliği yapıyor. Sergi, geleneksel sanatın başyapıtlarını dijital dünyanın araçları ile yeniden ele alarak tuval üstüne akrilik boya ile buluşturuyor. Bu sergi, sanatın farklı yönlerini bir araya getiren sanatçının eserleriyle sanatın evrimini ve dönüşümünü kutluyor.
Ebru Gamze Işıksaçan, geleneksel sanat ile dijital teknolojiyi birleştirerek, başyapıtları postmodern bir bakış açısıyla yeniden üretiyor. Sanatın çok boyutlu yapısını vurgulayan eserler, malzeme ve tekniklerin çeşitliliği ile sanatsal ifade biçimlerinin dönüşümünü gözler önüne seriyor. Sanatçı ve akademisyen Ebru Gamze Işıksaçan sanat dünyasında kolektif üretimi destekleyen bir bakış açısı benimsemiş ve ulusal ve uluslararası birçok sanatsal etkinliğe katılarak, eserlerini geniş bir kitleye sunmuştur. “Kodlanmış Sanatın Metaforları” sergisi, sanatın geleneksel ve dijital formları arasındaki etkileşimini vurgulayarak, sanat dünyasına yeni bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Sergi, 3 Ekim’de başlayacak ve 10 Ekim’e kadar Artıkare Sanat Merkezi‘nde ziyaret edilebilecektir. “Kodlanmış Sanatın Metaforları” sanatın sınırlarını zorlayan bir sergi olarak sanatseverlere sanatın evrimini keşfetme fırsatı sunacaktır. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Makal, Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Serkan Okay, Fotoğraf Sanatçısı / Akademisyen Uğur Çobanoğlu, Ressam Dilek Saraçoğlu, Sanatçı Gözde Varol, ressam, resim öğretmeni Nurcan Söğüt, İstanbul Medipol Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü öğrencileri, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ile grafik ve mimarlık alanında sanatçıların katılımı ile açılan sergide, Ebru Gamze Işıksaçan‘ın 12 eseri yer alıyor.

MANİFESTOSU

Akademisyen ve Sanatçı Ebru Gamze Işıksaçan geleneksel sanatla dijital teknoloji arasındaki sınırı yok sayarak, sanatın çok boyutlu doğasını kutluyor. Farklı sanat disiplinlerini bir araya getirmesiyle, geleneksel ve dijital dünya arasındaki etkileşimi kuvvetlendiriyor. Başyapıtlardan ilham alan Ebru Gamze Işıksaçan postmodern bir bakış açısıyla fotograf ve dijital medyayı bir ifade aracı olarak kullanarak, tuval üstünde akrilik boyayla buluşturuyor. Farklı tekniklerin ve malzemelerin birleşimi, sanatın sonsuz potansiyelini sergiliyor. “Kodlanmış Sanatın Metaforları,” sanatın yeni bir yorumunu sunuyor.

Ebru Gamze Işıksaçan‘ın ikinci kişisel sergisi “Kodlanmış Sanatın MetaforlarıArtıkare Sanat Merkezi‘nde 10 kim 2023 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Leave a Comment