DEPREM YIKIMSA SANAT UMUTTUR
Deniz Tokgöz

DEPREM YIKIMSA SANAT UMUTTUR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı‘nın ev sahipliğini yaptığı, Genel Koordinatörlüğünü Öğretim Üyesi Dr. Nuran Say‘ın yürüttüğü ”Deprem Yıkımsa Sanat Umuttur” adlı projenin sergi açılışı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi‘nde 8 Temmuz 2021 tarihinde yapıldı.

Serginin Ankara temsilcisi Ressam Zeliha Seval Özpek sergiyle ilgili olarak;

‘İzmir’de yaşanan üzücü deprem sonrası, Ege’nin biriciği güzel İzmirde ikamet eden yurttaşlarımıza psikolojik destek vermek adına sanatın onaran, birleştiren ve umut duygusunu hissettiren ruhunu, yaptığımız eserlerle yansıtmak üzere, Dr. Öğretim Üyesi Nuran Say hocamızın küratörlüğünde sanatçı dostlar biraraya geldik. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığının ev sahipliğini yaptığı, ‘Deprem Yıkımsa Sanat Umuttur’ adlı projede güzel olan şey, maddenin ötesindeki duyguya dokunmak ve gönüllerimizi ortaya koymaktı. Ben değil, (BİZ) olabilmekti. Sanat öyle bir kavram ki, dahil olduğu her yere sevgi, umut ve mutluluk getirir. Ne vakit ki ülkem halkının her ferdi, (BİZ) kavramındaki dokunan manayı giyer, işte o zaman  Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi bir millet oluruz. Bizi kimse yıkamaz” diye konuştu.

Yaşanan acı depremde zarara uğrayan İzmirliler için Nuran Say‘ın koordinasyonunda İl Temsilcileri; Z.Seval Özpek (Ankara), Baksen Çeliker (İzmir), Ayşenur Özsankur (İstanbul), Mehmet Sağ (Antalya), Nermin Saral (Trabzon), Selma Kaya Ergun (Samsun), Sevgi Dağcı Koç (Eskişehir) ve Ümit Parsıl (Adıyaman)’ın yetkisinde, başta resim olmak üzere katılımcı sanatçılardan temin edilen sanatsal ürünler sergilendi.

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi‘nde açılan; 258 sanatçıdan 297 eserin yer aldığı serginin geliri, İzmirli depremzedelere yardım için bağışlanacak.

08 Temmuz 2021 saat 15.00’de açılışı yapılan sergi, 8 Ağustos 2021 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi‘nde hafta İçi ve Cumartesi günleri 09.00-18.00Pazar günleri; 12.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Pandemi koşullarına uygun olarak galerileriyi aynı anda azami 20 kişi gezebilmektedir.

Haber: Deniz Tokgöz

Leave a Comment