AYNUR YILDIRIM, ADALI RESSAMLAR SERGİSİ’NDE
Deniz Tokgöz

AYNUR YILDIRIM, ADALI RESSAMLAR SERGİSİ’NDE

Sanat dünyasının sevilen isimlerinden Aynur Yıldırım, Adalar Kültür Derneği‘nde düzenlenen Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi‘nde eseriyle yerini aldı. Bu yıl 77. kez düzenlenen sergide sanatçının şimdiye kadar sergilenmemiş bir tablosu bulunuyor. Aynur Yıldırım, açtığı 16 kişisel serginin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında çok sayıda karma sergide yer almıştır.

Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi 1. bölüm 1 hafta süre  ile Adalar Kültür Derneği‘nde sanat severlerin ziyaretine açık olacak. 27 Ağustos – 2 Eylül 2022 tarihleri arası ise serginin 2. bölümü görülebilir.

AYNUR YILDIRIM KİMDİR?

İstanbul Bakırköy’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bakırköy’de tamamladı. Ardından Bakırköy Kız Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Fransız Kültür Merkezi dil eğitimi, Çizgi Sanat Evi Stilistlik / Modelistlik / Sanat Desen eğitimi aldı. Küçük yaşlardan itibaren çevresi ve öğretmenleri tarafından ilgi gören resimlerini kendi yapmış olduğu tuvallere çalışıyordu. İlk, ortaokul, lise yıllarında hocaları resimlerini diğer sınıflara örnek olarak gösteriyordu. Resim tutkusu, ilerleyen yıllarda da devam etti öyle ki, bu tutku oğlunun doğumuna 3 – 4 gün kalmasına rağmen bebek telaşının önüne geçiyordu. Doğa sevgisi, romantik duyguları ve ayrıntıcılığı, doğa üzerine şiirsel ve fantastik temalarda oluşturduğu romantik tarzını ortaya çıkardı. Doğadaki gizem ve aydınlık, durgunluk ve çoşku, gerçek ve fantazi tablolarında sırrını aradığı konulardır. Bu arayışını; derinliğe giden yollar, sisli nehirler, sudan yansımalar, doğal heykellere dönmüş kurumuş dallar, bulutlarda uçan atlar, gizemli ormanlar, denizden gelen atlar, gün batımları gibi motiflerle gerçekleştirir.

Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok sergisi olmuştur. Ressamlar Derneği’nin Bahar konulu yarışmasından bir ödüle sahiptir. Edirne S.B.K.Ç. Resim Heykel Müzesi’nde “Avcı” adlı eseri bulunmaktadır. Ressamlar Derneği, Rekreasyon Derneği, Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, Adalar Kültür Derneği, Saküder, F.I.C.F (Federasyon Internationale Culturelle Feminist) üyelikleri vardır.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment