ARTCONTACT İSTANBUL 4. KEZ AÇILDI
Deniz Tokgöz

ARTCONTACT İSTANBUL 4. KEZ AÇILDI

ArtContact İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 4 kez açıldı. ArtContact İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 23 – 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 22 Mayıs’ta ödül töreni ve özel gösterimle başlayan fuar, 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 2021’den bu yana düzenlenen ArtContact İstanbul, dünyanın dört bir yanından gelen galeriler ve sanatçıların eserlerini sergileyecek.

İstanbul, tarih boyunca sanatın kalbinin attığı yerlerden biri olmuştur. Bu mistik şehir, çağlar boyunca birçok medeniyetin izlerini barındırırken, bugün de modern sanatın dinamik bir merkezi haline gelmiştir. Bu büyülü atmosferde, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan ArtContact İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 4. yılında sanatseverlerle buluşuyor.

22 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan ön gösterim; müzik dinletisiyle başlayıp, açılış konuşması ve ödül töreniyle son buluyor.

40 yıllık fuar deneyimiyle, Atis Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen ArtContact İstanbul, genç yeteneklere destek verme, sanatı her alana yayma gibi önemli amaçlarla yola çıkıyor.

Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan fuar, sanatın farklı boyutlarını keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının eserlerinin yanı sıra dünya çapında tanınmış isimlerin eserleri de bu büyülü atmosferde sergileniyor.

Fuar; sanatı tabana yaymayı ve sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Modern toplumun ortaklığını geliştiren, toplumsal yaşamın bir parçasını oluşturan bireylerin benliği ile bu misyonun içinde yer almasını sağlayan kamusal alan kavramının sanat ile buluşturulması fuarın temel ilkelerinden birini oluşturuyor.

100’ü aşkın katılımcının çatısı altında 40’dan fazla ülkeden sanatçının binlerce eserinin sergileneceği ArtContact İstanbul’da söyleşiler, konserler, konferanslar, workshoplar ve projeler yer alacak. Fuar, 22 – 26 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak

ArtContact İstanbul, yalnızca eserleri sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda söyleşiler, paneller, projeler ve etkinliklerle de sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatmayı hedefliyor.

Resimden fotoğrafa, heykelden enstalasyona kadar sanatın her dalından çağdaş sanat eserlerinin sergileneceği fuarda, uluslararası alanda; Rus gerçekliğinin en önemli sanatçılarını yetiştiren Ilya Repin Sanat Akademisi’nden 11 sanatçının sergileri canlı performanslarıyla zenginleşirken, Macaristan’ın Art Market Budapest Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nın çatısı altında beş sanat
galerisi ArtContact İstanbul’da olacak. Rusya, İtalya, Bulgaristan, Güney Kore, Ermenistan, Macaristan, Kazakistan, İran gibi ülkelerden de galeriler fuara katılım sağlayacak. Rus sanatçı Alexander Shadrin, tabloları ve workshopları ile fuarda yerini alacak

Ayrıca; AlarmArt, Imoga Art Space, Imoga İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Galeri Selvin, Istanbul Concept Gallery gibi birçok galeri fuara katılım sağlıyor.. Müzeler, üniversiteler, yayınevleri, dernekler, inisiyatifler, sivil toplum kuruluşları ArtContact İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Ayrıca; Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve İBB
Kültür AŞ de fuarda yerlerini alıyor.

Fuar kapsamında, aralarında Belçikalı sanatçı Jeroen Demoen “Gelenekselden Çağdaşa”, Tamer Levent “Yaşama Sanatı”, Mahir Güven “Hayatın İçinde Sanal Yaşam”, Zafer Gençaydın’ın anısına “Bir Cumhuriyet Sanatçısı; Zafer Gençaydın” gibi çeşitli konuların yer aldığı 24 söyleşi ve konferans gerçekleştirilecek.

Gelenekselleşen, “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanata Katkı Ödülü” açılış gününde sahiplerini buldu.

Fuarın logosunda Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü’nden Prof. Namık Kemal Sarıkavak’ın imzası bulunurken, ödül heykelciği Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden Dr. Öğr. Gör. Selçuk Yılmaz tarafından tasarlandı. İstanbul’un 7 tepesine gönderme yapan ödül heykelciği, 7 Martı figüründen oluşuyor.

ArtContact İstanbul, yalnızca galeri ve koleksiyonerlerin değil, sanata ilgi duyan herkesin katılabildiği, sanatçılarla bir araya gelip, sohbet edebildiği ve projeler üretebildiği bir organizasyon olma amacı taşıyor.

Bu büyüleyici etkinlik, sanatın evrenselliğini kanıtlarken, İstanbul’un zengin kültürel dokusunu daha da ön plana çıkarıyor.

ArtContact İstanbul, 22 Mayıs’ta ön gösterim ile açılışını yapacak, 23-26 Mayıs tarihlerinde 11.00 – 20.00 arasında tüm ziyaretçilere açık olacak.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment