19. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE DE HAYRANLARI BARIŞ MANÇO’YU UNUTMADI
Deniz Tokgöz

19. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE DE HAYRANLARI BARIŞ MANÇO’YU UNUTMADI

Gülpembe, Dağlar Dağlar, Arkadaşım Eşek, Domates Biber Patlıcan gibi unutulmaz şarkılarıyla hafızalara kazınmış usta sanatçı, çocukların Barış Ağabeyi Barış Manço, ölümünün 19. yılında Kanlıca’daki mezarı başında anıldı.

Geleneksel olarak Şubat ayının ilk pazar gününde düzenlenen anma törenine Manço‘nun ailesi, yakınları, sevenleri ve basın mensupları katıldı. Sanatçının eşi Lale Manço Ahıskalı, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço, kızkardeşi İnci Manço İlbay, üvey babası Mühittin Kocataş, yakınları ve sevenleri, ölümünün 19. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Hatları tarafından tahsis edilen Barış Manço vapuru ile sanatçının mezarının bulunduğu Kanlıca’ya geldiler. İskeleden mezarlığa geçildi. Sanatçının mezarına Türk bayrağı ve sanatçının fotoğrafının bulunduğu atkı konuldu. Mezarlıkta Kur’an tilaveti okundu, dualar edildi. Bazı hayranlarının Barış Manço‘nun atkısını taktığı görüldü. Bir Barış Manço hayranı boya ile Barış Manço bıyığı yaptı, sanatçının saçını andıran peruk taktı.

Oldukça kalabalık bir topluluğun katıldığı etkinlik boyunca vapurda İzmanço Grubu seslendirdikleri Barış Manço şarkılarıyla kulakların pasını sildi. Barışseverlerin, sanatçının aile fertleri ile fotoğraf çektirmek için uzun kuyruklar oluşturduğu gözlemlendi.

Kadıköy’e dönüldüğünde, katılımcıların büyük bölümü müzeye dönüştürülen Barış Manço Evi‘ni de ziyaret ettiler.

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

 

 

Leave a Comment